Hitlerova elitná pilotka: Hanna Reitschová sa s nacizmom nikdy nerozišla

Centrum Veľkonemeckej ríše pripomínalo 26. apríla 1945 apokalypsu. Z horiacich trosiek stúpal dym, ktorý prečesávali sovietske protilietadlové strely, a tak malo osamelé lietadlo, ktoré štartovalo z predmestia v Gatowe, čoskoro krídla ako rešeto.

Berlín obkľúčila Červená armáda, Heinrich Himmler vyjednával so spojencami o mieri, a keďže Hitlera zradil aj Hermann Göring, povolal si vodca nového veliteľa letectva – generála Roberta von Greima. Ten k nemu mieril v lietadle s prestrelenou palivovou nádržou. Potom mu však nohou preletel šrapnel a čerstvý veliteľ Luftwaffe omdlel.

Záchranné lietadlo Fi-156 dokáže pristáť na dvadsaťjeden metroch, čo sa v rozbombardovaných uliciach hodilo. No iba Hanne Reitschovej, stopäťdesiatcentimetrovej pilotke, sa v úzkej kabíne mohlo podariť, aby generála – a svojho milenca – za letu preliezla a ujala sa riadenia.

Keď úspešne dosadla pri Brandenburskej bráne, hlásila sa kapitánka v Hitlerovom bunkri.

Kamikadze pre vodcu

Drobná Hanna Reitschová testovala nemecké lietadlá skôr, než sa pred 80 rokmi Hitler vydal na ťaženie Európou. Začínala na vetroňoch, čoskoro si osedlala junkersy, messerschmitty aj hĺbkové bombardéry, ktorým pri kolmých pádoch overovala brzdy. Testovala aj nacistické raketové lietadlo Komet.

Velenie si ju všimlo už v roku 1938, keď na berlínskom autosalóne s hajlovaním predvádzala nemecké helikoptéry.

Hana Reitschová bola prvou ženou, ktorá vedela lietať na vetroni, helikoptére a prúdovej stíhačke. Na snímke z októbra 1936 po pristátí s hydroplánom.
Zdroj: Profimedia

​„Pánom letcom sa nepáčilo, že sa do výhradne mužského priestoru votrela žena, ale čoskoro ma nechali na pokoji,“ spomínala pilotka, ktorú si Hitler aj Göring získavali vojnovými krížmi. Jej blonďavé

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.