Zimná vojna: Stalin podcenil malé Fínsko. Kým ho pripravil o územie, utrpel veľké straty

Napätie, neistota, obavy. Situácia, ktorá vládne v Európe na konci novembra 1939, veľa dôvodov na optimizmus nedáva. Ďalší vojnový konflikt je na spadnutie a každú chvíľu sa mení aj politická mapa starého kontinentu.

Najprv z nej zmizlo Rakúsko, potom Československo a naposledy, pred dvoma mesiacmi, Poľsko. Kým prvé dva štáty sa stali obeťami Hitlerovej rozpínavej politiky, o tretí sa nemecký diktátor rozdelil so svojím sovietskym náprotivkom Stalinom. A ten si teraz brúsi zuby na ďalšiu korisť.

V nedeľu 26. novembra 1939 večer prichádza do úradu sovietskeho ministra zahraničných vecí fínsky veľvyslanec v Moskve. Vjačeslav Molotov ho zavolal, aby mu odovzdal oficiálnu nótu, v ktorej sa sovietska vláda ohradzuje voči „drzej provokácii“ na spoločnej hranici oboch štátov.

„Dnes o 15.45 h boli naše vojská, rozmiestnené pri fínskej hranici neďaleko dediny Mainila, podrobené delostreleckej paľbe z fínskeho územia. Bolo na ne vypálených sedem výstrelov, pričom zahynuli traja vojaci a jeden poddôstojník, zranených bolo sedem vojakov a dvaja muži z dôstojníckeho zboru. Sovietska armáda v súlade s rozkazom nenechať sa vyprovokovať paľbu neopätovala,“ číta Aarno Yrjö-Koskinen v dokumente, ktorý obsahuje aj požiadavku, aby fínska vláda neodkladne odsunula svoje vojská o 20 až 25 kilometrov do vnútrozemia, čím sa vylúči opakovanie provokácií.

Na druhý deň prichádza veľvyslanec Koskinen k Molotovovi znova. Tentoraz s reakciou svojej vlády, ktorá sa dá zhrnúť do vety: Naše stanovištia zaznamenali streľbu, ale vychádzala z vašej strany, zo vzdialenosti 1,5 až 2 kilometre a s dopadom v dedine Mainila, takisto na sovietskom území.

Ďalšie udalosti naberajú rýchly spád. Sovietsky zväz vypovedá pakt o neútočení, ktorý so západným susedom uzavrel v roku 1932, obviňuje ho z ďalších útokov na hranicu a prerušuje s ním diplomatické styky. Helsinki sa snažia situáciu urovnať, lenže Moskva na to nereaguje. Fínskym vládnym i armádnym

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.